shahid mardan

روستای شهیدپرور شهیدمردان

روستای شهیدمردان از روستاهای قدیمی شهرستان است.

تاسال1360 اسم روستا شاهمردی بوده و سال61 هنگام تشییع اولین شهید اسم روستا به شهیدمردان تغییر میکند
جمعیت روستای شهید مردان 1800تا2000نفر می باشد.
مذهب مردم این روستا اسلام تشیع 
این روستا درمرکز دهستان شهیدمردان قرار دارد و در 30کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده .و مسیر آن آسفالت شده است .

مراکز دولتی  :

دبیرستان پسرانه فردوسی.کاردانش پسرانه دکترحسابی
دبیرستان دخترانه کوثر
راهنمایی پسرانه ولایت و دخترانه ام کلثوم
دبستان شهید نمردی
مرکز بهداشتی درمانی شهدا
پاسگاه انتظامی
دفتر خدمات روستاییITC و پست بانک
سالن ورزشی چند منظوره

مکان های گردشی تفریحی:

سد خاکی روستا
باغ های سرسبز
این روستا دارای آثار تاریخی نیز می باشد که معروفترین آن ” قلعه شاداب یا کلاگت ” است و این قلعه در فاصله 5 کیلومتری روستای شهید مردان و 4کیلومتری روستای کنارجو و بر فراز صخره های بلند روستا قرار دارد که بر سه طبقه تقسیم می شود از آن قلعه سفال های رنگارنگی مربوط به قرون متاخر اسلامی بدست آمده و به نظر می رسد از قرن نهم تا یازدهم هجری مورد استفاده بوده است .

در بالای این قلعه ۳۶۶ آب آنبار وجود داشته که هم اکنون تعدادی از چاه های آن دارای آب شرب و و مابقی در اثر فرسایش و بی توجیهی از بین رفتند. این قلعه جزء هفت قلعه تاریخی ثبت شده و در کتاب سید السلطنه می توان نوشته های درباره آن یافت و همچنین در بالای این قلعه قدمگاه مرتضی علی (ع) وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کوه کلاگت، قلعه شاداب با مجموعه چاه های قدیم و آب انبار و محیط قدیمی و باستانی شاداب از معروف ترین و مهم ترین مناطق سیریک است که با داشتن آب انبارهای متعدد نیازمند توجه ویژه است.

قلعه شاداب درکوه های سربه فلک کشیده  با دارا بودن سابقه تاریخی جذاب و متنوع پذیرایی مهمانان و گردشگران زیادی می باشد.

قلعه شاداب که ازاثار پارسیان ونیاکان ما بر جا ماند.درسال 1335 نادعلی خان یاور بولوردی نایب الحکومه میناب برادرحاجعلی کرم خان شجاع نظام نایب الحکومه بندرعباس به خواهش نگارنده ان قلعه را بازدید کرده اطلاعاتی که مرقوم داشته اند درج می نماید.

کوه قلعه شاداب صعب العبور بوده و تنها راه ارتباطی با قله کوه از طریق دروازه ای مقدر می باشد که این دروازه محل ورود عشایر و دامداران است و در حوالی روستای اسلام آباد قرار دارد. روستاهای حاشیه منطقه شامل پامنار، بیشه بزان و بازارگه می باشند.

ا

روستای شهید مردان سیریک

روستای شهید مردان   شهید مردان