sirikcenter

دلیل نامگذاری روستای میاندر، قرار گرفتن آن در محوطه ای بین دو رودخانه(یا دره) است.

جمعیت روستا در حال حاضر حدودا ۷۰ نفر است.

اهالی روستای میاندر اهل سنت و حنفی می باشند.

روستا تاریخچه ای ۴۰ الی ۴۵ ساله دارد  که توسط حسن شهمراد آباد شده است(البته قبلا کسانی بوده اند که در این منطقه کشاورزی های فصلی می کرده اند و یا حتی اقوام صاحب زمین ها هم برای مدتی در این منطقه ساکن بوده اند که به واسطه ی خطر رودخانه از این منطقه رفتند)،در واقع حسن شهمراد پس از مهاجرت از روستای قلموئی در پی مکانی دیگر برای زندگی بود و با توجه به اطلاعاتی که از منطقه داشت،متوجه شده بود که این قسمت یعنی روستای میاندر دارای آب شیرین و زمین های حاصل خیزی است که برای کشاورزی مناسب است،به همین خاطر پس از پرس و جو متوجه میشود که زمین ها متعلق به شخصی از طایفه ی “میر” به نام عظیم هست و در پی آن بر می آید که این شخص را راضی کند تا بیاید در این منطقه سکونت داشته باشد،پس از راضی کردن صاحب زمین ها از قلمویی با همسر و ۲ یا ۳ فرزندش به میاندر که جنگلستانی بیش نبوده می آید و با تلاش و کوشش در پی آبادی آن بر می آید در این بین برادران حسن شهمراد هم کمک حال او بوده اند ولی بعدها از روستا رفته اند،اما زمین هایی که در اختیار او بوده اندک و پر از جنگل بوده اند،بنابراین او تلاش می کند با کشت نخل و صاف و هموار کردن زمین هایی که قبلا مسیر رودخانه ی” مرک” بوده اند آن ها را گسترش دهد. او چون ابتدا بودجه ای برای این کارها نداشته و تاجری بوده که با تجارت گذران زندگی می کرده،زمین ها را به کشاورزان اصفهانی اجاره می دهد و در عوض اجاره از آن ها می خواهد که زمین ها را صاف و هموار کنند و زمین ها تبدیل به حدود ۸۰ هکتار زمین می شوند،پس از اینکه زمین ها آماده ی کشاورزی میشوند و شیوه ی کشاورزی را یاد می گیرد تصمیم می گیرد با کمک فرزندان و همسرانش به کار کشاورزی و دامپروری بپردازد و تاکنون به کار کشاورزی ادامه می دهند؛نکته ی قابل توجه در رابطه با کشاورزی در روستای میاندر این هست که در گذشته از کشاورزی های پررونق و پردرآمد بوده ولی در اثر ضعف مدیریت اقتصادی به تدریج کم و کم تر شده است. البته در این بین تعدادی از اقوام او هم می آیند و در کنار او زندگی می کنند و الان اکثر جمعیت روستا را فرزندان و نوه های حسن شهمراد تشکیل می دهند. نکته ی دیگری که در تاریخ آبادانی روستا مهم است تلاش حسن شهمراد و بالاخص فرزندانش که همواره در کنار او بوده اند برای درست کردن باغات و نخلستان ها بوده است، که البته نخلستان ها قبل از باغ ها هم بوده اند و توسط آب رودخانه ی “مرک” آبیاری می شده اند،در این بین باغ های لیمو و پرتقال در اثر بیماری جاروبک کاملا نابود شده اند ولی نخلستان ها هنوز پابرجا هستند. حسن شهمراد زمانیکه در اوایل انقلاب که تازه به روستای میاندر آمده بودند اختلافاتی با روستای گرائیک داشته اند و با تهمت های ناروا حتی زندانی هم شده اند ولی دست از آبادانی روستا برنداشته اند‌.

روستای میاندر در شرق شهرستان سیریک و در فاصله ای تقریبا ۳۰ کیلومتری از مرکز شهرستان قرار دارد.

در رابطه با مراکز دولتی با توجه به جمعیت کم روستا تنها مرکز دولتی،مدرسه ی ابتدایی این روستا می باشد،که معلم آن هم بومی  است.

 مکان های تفریحی روستا با توجه به زمین های کشاورزی زیادی که در روستا وجود دارد همین زمین های کشاورزی و نخلستان ها هستند.

با توجه به اینکه آبادانی و یکجانشینی در روستا قدمت چندانی ندارد،طبیعی است که آثار تاریخی و باستانی هم نباشد.

 راه روستا در حال حاضر شوسه(شن ریزی شده)است و دارد مراحل آسفالت شدن را طی می کند که احتمالا تا قبل از پایان سال1396 آسفالت خواهد شد.

نکته ی قابل توجه در رابطه با زمین های کشاورزی این هست که مجهز به آبیاری تحت فشار(قطره ای) است و دو تا از موتور های آبی به دینام برقی تبدیل شده اند.